”’Synteettinen evoluutioteoria’ vakuutti useimmat biologit siitä, että luonnonvalinta oli ainoa ohjaava tekijä adaptiivisessa [sopeutuvassa] evoluutiossa. Nykypäivänä kuitenkin tyytymättömyys synteettistä evoluutioteoriaa kohtaan on laajalle levinnyttä, ja kreationistien sekä antidarvinistien määrä moninkertaistuu. Synteettisen evoluutioteorian keskeinen ongelma on sen kyvyttömyys osoittaa (tai tuottaa selviä merkkejä siitä) miten luonnonvalinta satunnaisista mutaatioista voisi selittää havaitut adaptaation tasot.”1
Moni tiedemies ja maallikko uskoo nykyään että tieteelliset tosiasiat sopivat paljon paremmin luomismalliin kuin evoluutioon. Darvinistinen evoluutio on mahdotonta.2
Lähdeluettelo
- Leigh, E., The modern synthesis, Ronald Fisher and creationism, abstract in Trends in Ecology and Evolution 14(12):495–498, 1999; p. 495.
- Kasvigeneetikko: ”Darvinistinen evoluutio mahdotonta” (Dr John Sanfordin haastattelu), Luominen nro 8, s. 5-7; Sanford, J., Genetic entropy and the mystery of the genome, Ivan Press, 2005.






