Share →
Tulosta tämä artikkeli Tulosta tämä artikkeli

Biokemian emeritusprofessori Franklin Harold: “[M]eidän täytyy myöntää, että tällä hetkellä ei ole yksityiskohtaista darvinististä selitystä minkään biokemiallisen- tai solujärjestelmän evoluutiosta, on vain erilaisia toiveikkaita spekulaatioita.”

Harold F., The way of the cell: molecules, organisms and the order of life, Oxford University Press, New York, p. 205, 2001.

Mutta arvailut eivät ole tieteellisiä tosiasioita. Niiden varaan ei voi rakentaa tiedettä, eikä kannata myös rakentaa maailmankuvaansa. Mikä on tällaisten järjestelmien alkuperä? Luomismallin mukaan ne eivät ole sattuman seurausta, vaan Jumala on ne luonut. Kuinka järkevää on uskoa evoluutiomallin mukaisesti niiden saaneen alkunsa sattuman seurauksena? Tieteelliset todisteet puhuvat hyvin selkeää kieltä siitä, että tällaisten uudentyyppisten järjestelmien alkuperää ei sattuma koskaan kykene selittämään, aivan kuten luomismallin mukaan kuuluukin olla.

Share →

Suoria lainauksia

Mitä haluan tuoda julkisuuteen on se tosiasia, että käytämme filosofisia kriteereitä malliemme valitsemisessa. Melkoinen määrä kosmologiasta yrittää piilottaa tämän. Lue lisää — Gibbs, W.W., Profile: George F.R. Ellis; thinking globally, acting universally, Scientific American 273(4):28-29, 1995.

RSS Creation.com